понедельник, 25 апреля 2016 г.

Zielone plot czyli mówiąc wprost ��ywopłot

Żywe ogrodzenie czyli żywoplot


Żywopłoty zazwyczaj spełniają role ogrodzenia, tymczasem nierzadko służą tez za ozdobę. Przeważnie takie sztachety z PCV z Poręby sadzi się w słonecznych miejscach, w których w mgnieniu oka rosną i silnie gęstnieją. Mnóstwo powabu maja również takie rosnące ploty, które wiodą poprzez osłonięte kąciki skweru. Ciemna zieleń liści z przezroczysta tu i ówdzie plątanina witek ewentualnie kwiatami stanowią przyciągające wzrok obrazy, a orzeźwiająca wilgoć, bijąca od pogrążonej w mroku ziemi , powoduje iż nawet krótki spacer nieopodal takiego płotu wycisza a także rozluźnia.


Projektując ogrodzenie Poznań z żywopłotu, trzeba wziąć pod uwagę role takiego parkanu, warunki jakie dominują w skwerze, a także nasze upodobania oraz czas który możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o zwykłym pokroju same wzrastają, częstokroć również bujnie rozkwitają, jednakże wymagają również sporo przestrzeni. Geometryczne czy tez fantazyjnie profilowane zielone sztacheta z Winylu zdołają być niesłychanie wysmukłe, aczkolwiek trzeba je cyklicznie obcinać oraz raczej nie kwitną. Nie bez wpływu są również koszty nabycia roślin na ogrodzenie.Jest wobec tego nad czym się myśleć, ponieważ takie plot tworzy się na długi okres czasu, czasami nawet na pokolenia.


Na ogól zadowalający jest rosnący plot o wielkości 1,5m. Na takie ogrodzenie w zacienionym miejscu nadaje się ligustr zwykły, niesłychanie modny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on wiele walorów:
•ma mało wymagań,
•odpowiednio znosi porę suchą,
•szybko rośnie,
•regularnie podcinany pięknie gęstnieje oraz nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. nad morzem, nie zrzuca na zimę liści, a nawet jeśli je zgubi, to i tak gęstwina jego witek stanowi nieprzenikniony dla wzroku plot,
•jest niedrogi.


Ligustr możemy zastąpić irga lśniąca - jesienią bajecznie się przebarwia na wielorakie odcienie żółci, brązu oraz czerwieni. Godne polecenia są tez żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota utrzymują się na gałązkach aż do wiosny.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. odmiany o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki oraz kaliny. Tym, którzy kochają otaczać się praktycznymi roślinami promujemy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Wolno ją nadawać jej kształt tylko od strony reprezentacyjnej, zaś cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, by rodziły owoce.


Nadzwyczaj wysokie, bo ponad dwumetrowe sztachety PVC stanowi barierę nie do przejścia, zaś w razie potrzeby zasłania okoliczne budynki i ulice. Aby wykonać taki parkan rośliny zasadzamy wokół krawędzi posiadłości. Jeżeli mamy pod dostatkiem miejsca, w najwyższym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, jaka dodatkowo dostarcza orzechy. Gdy chcemy by nasze żywe ogrodzenie Poznań było bardzo wysokie a przy okazji wąskie to w cieniu można je ukształtować z wiązu powszechnego, grabu powszechnego względnie klonu polnego. Pamiętajmy jednakże, ze jak rośliny nas przerosną, ich przycinanie będzie kłopotliwe.

Комментариев нет:

Отправить комментарий