среда, 27 апреля 2016 г.

Chociaż głazy ogrodzenie te pochodzą z różnych epok i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak iż niekiedy mało fachowym ślipiem z trudem je rozróżnić.

Aczkolwiek kamienie ogrodzenia te pochodzą z różnych epok oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak że niekiedy mało biegłym okiem trudno je odróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym barwom, bezproblemowej obróbce a także względnie atrakcyjnej odpłatności. Występują w wielu obrębach Polski – piaskowiec najprościej odszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz także w Górach Świętokrzyskich. Ten artykuł ogrodzeniowy wydobywa się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym sieka lub od razu obrabia, rozmieszcza na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie posyła do miejsca budowy ogrodzenia plastykowe na plot i furtkę ze sztachet. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak sklejony spoiwem piach, jakiego ziarna nie przekraczają 2mm wielkości. Gdy lepiszczem jest np. krzemionka, tytułujemy go krzemionkowym (kwarcyt), kiedy związki wapnia -wapiennym. Oprócz substancji zlepiających występują tam też pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się zabarwienie kamieni na sztacheta plastykowe z Koluszki na plot i furtę ze sztachetek, przybierają one wtedy wielorakie kolory czerwieni, brązu a także zieleni. W naturze ułożone są w warstwy o wielorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak olbrzymich złóż kroi się największe bloki, używane później np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte kamienie można także siekać na sześciany o symetrycznych zarysach, użytkowane dalej w budownictwie (również na ogrodzenia). Można również je rozdzielać przy pomocy specjalistycznych klinów i dłut na cienkie, nietypowych obrysów kawałki. Służą do układania nawierzchni ścieżek i konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztachety z Winylu stosuje się też wapienie - skały osadowe, powstałe spośród nagromadzonych na dnie mórz i jezior resztek organizmów żywych, najczęściej skorup małż a także ślimaków.

Przeważnie są bardziej miękkie aniżeli piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, ale także mniej trwałe. Wapienie pochodzące z dawnych er geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować zalecane na plot PVC na ogrodzenie i bramkę sztachetowa. Nadają się jednakże głównie do wykorzystywania wewnątrz, bo poddawane działaniu warunków atmosferycznych w mgnieniu oka matowieją. Wapienie wolno wykorzystać do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do aranżacji skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie stosuje się je także do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najlepiej przydają się piaskowce krzemionkowe, bowiem są odporniejsze na szlifowanie niż np. Wapienie.

W zależności od charakteru ogrodu oraz własnych zamiłowań forma kamiennych tafel może być urozmaicony – od łamanych, niesymetrycznych, aż po prosto skróconych prostokątów czy też kwadratów. Murki i sztacheta PVC na ogrodzenie i furtę ze sztachetek buduje się z głazów przeróżnego konturu, złożonych na kamiennym albo betonowym fundamencie. O ile płot powstaje z kafli o nieproporcjonalnych zarysach, trzeba je adekwatnie zestawiać tzn. tak, aby postać każdego następnego zespalał się z uprzednim. Ażeby takie płot było stabilne jego grubość winna równać się 50-70 cm. Większe wyrwy w środku wolno dopełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Ogrodzenie z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły albo pustaków. Piaskowce oraz wapienie zdołamy wykorzystać również do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych a także innych elementów tzw. małej architektury. Piaskowce wykorzystywane do budowy ogrodzenia należą do kamieni mało wytrzymałych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz niskich temperatur prędko niszczeją oraz nabierają brzydkiego koloru. Bez trudu obrastają również mchem oraz wodorostami. Można to uniemożliwić pokrywając nawierzchnię ogrodzenia względnie rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie usiłujmy ścierać zanieczyszczeń z nawierzchni ogrodzenia szorstkimi narzędziami np. drucianą szczotką, bowiem na kamieniu mogą zostać ostre rysy. Sprofilowane jednostki myją kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości mechanicznego oczyszczania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeśli jednak reflektujemy, żeby głazy na ogrodzeniu błyskawicznie wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий